Посета Републичком хидрометеоролошком заводу Србије

Републички хидрометеоролошки завод Србије спада међу институције које гостољубиво уступају своје време и пажњу нашим ученицима, увек када је потребно одржати целодневну практичну наставу, или наставу „у блоку“. О временској прогнози обично знамо само онолико колико увече чујемо у информативним ТВ програмима, али ретко ко од нас се запита како се предвиђају тако ћудљиве појаве као што су метеоролошке прилике. Ученици првог разреда који похађају смер за заштиту животне средине, имали су први пут могућност да изнутра сахледају како се прете и предвиђају промене времена. Обишли су бројна мерна места и видели инструменте помоћу којих се одређују различити параметри неопходни за успостављање комплетне и поуздане временске прогнозе. Импресивно је било посматрати кретање облака на сателитском снимку и слушати комуникацију метеоролога са другим метеоролошким центрима у Европи. Посебно атрактивно било је лансирање метеоролошког балона. Ученици су видели да се унутар балона налази чаура са осетљивим сензорима који региструју различите промене у атмосфери и сазнали да резултати који се тако забележе служе као параметри за предвиђање временских промена.